Nasza katolicka tradycja nakazuje nam wyjątkowo czcić dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z nią jest to dzień poświęcony wszystkim tym, których już nie ma wśród nas. Niestety, śmierć jest końcem ludzkiej egzystencji, jednak Kościół Katolicki nie zapomina o wiernych, którzy spotkali się już osobiście z Bogiem Ojcem. To właśnie dzień Wszystkich Świętych został nam podarowany po to, by można było spotkać się z nimi i odmówić za nie modlitwy. Wobec tego jak przeżywać dzień Wszystkich Świętych?

Jak przygotować się do dnia Wszystkich Świętych?

Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy i rozważań, a także pamięci o tych, których niestety już z nami nie ma. Pamiętajmy więc o tym, by przygotować się odpowiednio do celebracji tego wyjątkowego dnia w roku. Przede wszystkim powstrzymajmy się na kilka dni przed od zabaw niekoniecznych i imprez. Nie pozwoli nam to na wyciszenie i skupienie myśli wokół osób zmarłych. Pamiętajmy również o tym, by przeżywać dzień Wszystkich Świętych dla siebie- nie dla innych. Nie możemy bowiem żadnego wiernego zmusić do tego, by zrezygnował w tym dniu z pracy lub z niekoniecznych czynności. Zamiast tego o wiele lepiej będzie, jeśli skupimy się na sobie. Skoncentrujmy się na bliskich zmarłych jeszcze zanim zdążymy złożyć wizytę na ich grobie. Przypomnijmy sobie, jak swoim śmiechem i głosem rozwiewali oni nasze wątpliwości i zmartwienia. Z takim nastawieniem, będziemy mogli odpowiednio przeżyć spotkanie z bliskimi zmarłymi, które czeka na nas na cmentarzu.

Rozmowa z bliskimi zmarłymi i modlitwa

Cmentarz to wyjątkowe miejsce. Jest to spoczynek dla ciała, a jednocześnie miejsce, gdzie dusza staje się wolna i idzie na spotkanie z Bogiem Ojcem. Przychodząc na cmentarz pamiętajmy więc odpowiednim zachowaniu oraz wyglądzie- dzień Wszystkich Świętych to nie pokaz mody, to spotkanie z tymi, którzy już od nas odeszli. Postarajmy się więc w pełnym skupieniu dotrzeć na grób zmarłych i tam poświęcić czas na to, by zanieść w ich intencji modlitwy do Stwórcy. Następnie powierzmy zmarłym nasze sekrety i wątpliwości. Z pewnością nas oni wysłuchają, a my będziemy mogli poczuć kojącą obecność naszych bliskich. Rozmowa ze zmarłymi nie ma ograniczeń, warto więc o tym pamiętać.

Symboliczny znicz i złożenie kwiatów

Ostatnim etapem przeżywania dnia Wszystkich Świętych jest podkreślenie swojej pamięci i przywiązania do tych, których już z nami nie ma. Wobec tego pamiętajmy o zabraniu ze sobą symbolicznego znicza. Jego światełko i ciepły płomień jest dowodem pamięci i przywiązania do naszych bliskich. Nie rezygnujmy więc z tego symbolicznego dodatku. Co więcej, zabierzmy ze sobą również wiązankę. Jest to złożenie czci i honoru bliskim zmarłym, a także podkreślenie tego, jak wiele znaczyli oni dla nas i jak wielką rolę odgrywali oni w naszym życiu. Tak przygotowani z pewnością odpowiednio i z powagą przeżyjemy wyjątkowy dzień Wszystkich Świętych i sprawimy, że pozostaną oni w naszej pamięci na zawsze, aż do ostatniego spotkania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.