Gromnica jest dla katolików symbolem wiary w przezwyciężenie problemów i ochrony przed niszczycielskimi siłami natury. Wiele osób wciąż decyduje się na zapalenie świecy podczas burzy lub w trakcie problemów w życiu osobistym. Jaka jest historia gromnicy? Z czego wynika wiara w jej moc?

Historia gromnicy

Gromnica jest rodzajem świecy, która zgodnie z tradycją wytwarzana była z pszczelego wosku. Przedmiot ten jest ściśle powiązany ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej, które przypada na drugi dzień lutego. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy miało miejsce Ofiarowanie Pańskie. Jezus Chrystus został wówczas po raz pierwszy przyniesiony do świątyni, co było równoznaczne z przekazaniem całemu światu symbolu nadziei i władzy nad Szatanem. W Świątyni Jerozolimskiej po raz pierwszy ludziom ukazał się Zbawiciel, który wyzwoli świat od wszelkiego grzechu.

Gromnica jest zatem pewnego rodzaju upamiętnieniem tego wydarzenia, które stało się nawołaniem do powierzenia swoich trosk Bogu. Przekazywana z pokolenia na pokolenia tradycja sprawia, że gromnica jest zapalana w momentach kryzysowych. Wiązały się one bardzo często z nadchodzącą burzą, dlatego wiele osób utożsamia przedmiot ten z ochroną przed siłami natury. Okazuje się, że znaczenie płomienia świecy obejmuje wiele innych aspektów, przez co gromnica na stałe wpisała się do polskiej kultury katolickiej.

Jakie znaczenie ma gromnica?

Rozświetlający mrok płomień jest nie tylko źródłem światła w momentach, które wiążą się z problemami w dostawie energii elektrycznej. Gromnica symbolizuje samego Jezusa Chrystusa, którego siła przenika wszelkie zło. W ten sam sposób blask gromnicy staje się pewnego rodzaju „światłem w tunelu”, które pozwala wierzyć w zwycięstwo nad przeciwnościami losu. Warto jednak pamiętać, że nie każda świeca może być utożsamiana z gromnicą. W przeszłości gromnice były wykorzystywane zarówno przy udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego, jak i podczas lokalnych nabożeństw.

Obecnie gromnicami nazywa się świece w kolorze żółtym, natomiast w praktyce wiernych przy obchodach innych świąt wykorzystuje się te w kolorze białym. Gromnica jednak na stałe wpisała się do kultury katolickiej, stając się obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Gromnica jest bowiem od wielu lat utożsamiana z ostatecznym wsparciem w najtrudniejszych chwilach. Wykorzystywano ją również podczas budowy nowego domu, kiedy to między belkami podporowymi budynków umieszczano fragment wosku ze świecy. Dla wiernych stanowiła ostateczną deskę ratunku przy atakach dzikich zwierząt, ciężkich chorobach i podczas wcześniej wspomnianych gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Gromnica jest często uważana za symbol polskości i pobożności. Trudno bowiem szukać innych przedmiotów, które tak głęboko przeniknęły do świadomości katolików. Warto podtrzymywać tradycję „świecy do zadań specjalnych”, ponieważ niejednokrotnie może okazać się, że jej płomień będzie faktycznie ostatnim ratunkiem w chwilach trwogi. Gromnice są bowiem realnym obrazem wiary w Boga, jaką prezentują wierni w najtrudniejszych sytuacjach życiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.