Różaniec to jeden z najważniejszych symboli dla wiary katolickiej. Decydując się na jego odmawianie, każda z osób razem z Maryją będzie rozważać poszczególne wydarzenia doskonale znane z kartek Biblii, np. Boże Narodzenie. Historia różańca jest bardzo długa. Na kartach kronik historycznych można zauważyć, że ta modlitwa nie raz i nie dwa służyła wsparciem polskiemu narodowi w walce o wolność.

Znaczenie Różańca

Różaniec to ten rodzaj modlitwy, który ma skłonić katolika do podążania ścieżką Maryi i Jezusa. Osoba modląca się ma okazję do tego, aby zastanowić się nad postawą dwóch najbardziej znanych osób z całej Ewangelii. Może to podczas modlitwy nastąpi ten czas wprowadzenia zmian w swoim życiu? Tak aby móc z dumą stwierdzić, że podążą się ścieżkami, które w pierwszej kolejności zostały wytyczone przez Jezusa i Maryję. Warto o tym pomyśleć na gruncie osobistym, zawodowym, społecznym i rodzinnym.

Nasza Matka

„Do Ciebie Matko kieruje swoje słowa” – takich słów nie ma w formułce różańcowej. Chodzi tu jednak o wskazanie wagi osoby Maryi, która w przypadku tej modlitwy stawiana jest na bardzo wysokim miejscu. W świadomości Polaków utkwiło przekonanie, że mają oni do czynienia nie tylko z matką Jezusa. To tak naprawdę matka każdej osoby – bez względu na narodowość, kolor skóry, płeć, wiek, itd. Decydując się na odmawianie różańca, swoje słowa kieruje się do Matki Pocieszycielki, która w sposób symboliczny będzie w stanie ukoić, przytulić do serca, udzielić wsparcia.

Jak odmawiać różaniec?

Do odmówienia modlitwy różańcowej potrzebny jest…różaniec. Aczkolwiek, zawsze można wykorzystać swoje palce do obliczenia odpowiedniej dziesiątki różańca, jeżeli akurat tego dewocjonalia ktoś nie ma przy sobie. Jak rozpocząć odmawianie różańca?

Na samym początku należy uczynić znak Krzyża Świętego. Krzyżyk znajdujący się na początku to modlitwa Wierzę w Boga. Po nim następuje pierwszy paciorek, który symbolizuje modlitwę Ojcze Nasz. Trzy kolejne paciorki to Zdrowaś Maryjo. Każdy z nich to osobna modlitwa, więc w jednym ciągu wymawia się ja trzy razy. Nazywa się je oficjalnie modlitwami wstępnymi. Dlaczego ich znaczenie jest tak ważne? Ich celem jest uproszenie cnót wiary, nadziei i miłości.

Na kolejnym paciorku należy odmówić modlitwę Chwała Ojcu. W kolejnych częściach rozważa się poszczególne tajemnice, wypowiadając po kolei Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu.

Tajemnice różańca świętego

Decydując się na odmawianie różańca, należy zapoznać się dokładnie z poszczególnymi tajemnicami. Dzieli się je w następujący sposób:

  • Tajemnice Radosne – powinno się je odmawiać w poniedziałki i soboty,
  • Tajemnice Światła – powinno się je odmawiać w czwartki,
  • Tajemnice Bolesne – powinno się je odmawiać we wtorki i piątki,
  • Tajemnice Chwalebne – powinno się je odmawiać w środy i w niedzielę.

Głównym miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej jest październik. Z tej okazji w kościołach katolickich urządzane są specjalne nabożeństwa. Aczkolwiek, ten rodzaj modlitwy ma ogromną moc i można na nią zdecydować się o dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.