Od momentu narodzin dziecka, rodzice z całą pewnością oczekują na moment, w którym będzie ono mogło zostać oficjalnie przyjęte do Wspólnoty Kościoła Katolickiego. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie przygotowanie małego wiernego do ceremonii chrztu świętego. Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że chrzest święty to nie tylko proces nadania dziecku świętego imienia. To przede wszystkim pierwsze i najważniejsze obcowanie z Kościołem Katolickim i przyjęcie malucha do pięknej i prężnie rozwijającej się wspólnoty.

Co więcej, chrzest święty jest również pierwszym sakramentem w życiu, który później daje możliwość do przyjmowania dalszych sakramentów. Rodzice, chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu i zmartwień, powinni w pierwszej kolejności zapoznać się w tym, jak przebiega cała ceremonia chrztu świętego.

Chrzest święty- msza i uroczyste przywitanie

Chrzest święty w wierze katolickiej jest niczym innym, jak przyjęciem małego człowieka do wielkiej i wspierającej się nawzajem wspólnoty. Maluch będzie bowiem mógł cieszyć się nie tylko z nadania mu odpowiedniego imienia, ale przede wszystkim z faktu, że może on przyjmować kolejne sakramenty i uczestniczyć we mszy świętej, gdzie dostanie szansę na pielęgnowanie swojej wiary. Cała ceremonia chrztu świętego rozpoczyna się uroczystym powitaniem. Biorą w niej udział zarówno goście jak i sami rodzice z maluchem.

Wobec tego cały proces rozpoczyna się od uroczystego przywitania zgromadzonych i wierni wspólnie skupiają się na pierwszej modlitwie. Warto jednak wiedzieć, że sam proces chrztu świętego, czyli polanie główki dziecka wodą święconą trwa około 15 minut i rodzice z całą pewnością nie mają w tym momencie najmniejszych powodów do stresu. Kapłani dokładają wszelkich starań do tego, by wszystko przebiegło szybko i sprawnie.

Z jakich etapów składa się sam obrządek chrztu świętego?

W momencie kiedy wstępne modlitwy dobiegły już końca, wówczas rodzice wraz a maleństwem na rękach poproszeni są o podejście do chrzcielnicy. To właśnie w tym momencie, można powiedzieć, że oficjalnie rozpoczyna się obrządek chrztu świętego i z całą pewnością nie potrwa on zbyt długo. Składa się on z następujących etapów:

  1. Kapłan podchodzi do rodziców trzymających malucha na rękach i pyta o to, jakie imię ma zostać dziecku nadane.
  2. Rodzice w tym momencie podają imię malucha- najlepiej przed samym obrządkiem chrztu świętego skonsultować je z kapłanem, dla uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień. Pamiętajmy, że gdy imię godzi w religię katolicką, kapłan ma prawo się na nie nie zgodzić.
  3.  Następnie kapłan pyta rodziców: „O co prosicie Kościół Święty dla (imię dziecka)?”
  4. Rodzice odpowiadają „O chrzest”.
  5. Kapłan w tym momencie rozpoczyna całą ceremonię oraz prosi Boga Ojca o chrzest dla malucha trzymanego na rękach przez rodziców i zadaje pytanie rodzicom czy są oni świadomi obowiązków, jakie wynikają z chrztu świętego. Muszą oni odpowiedzieć „jesteśmy świadomi”

Na samym końcu następuje oficjalne polanie główki dziecka wodą święconą i przyjęcie go do wspólnoty Kościoła Katolickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.